Polski mistrz świata

Redaktor
Serdecznie witam państwa! Dziś ze mną w studio jest pan Zenon „€žBloody Queen”€ Bylica, który już 10 września zmierzy się na wrocławskim stadionie z rosyjskim kolosem Witalijem Zajcewem w walce o tytuł szachowego mistrza świata międzynarodowej federacji szachowej WCF.

Zenon Bylica
Dzień dobry państwu.

Redaktor
Panie Zenonie na jakim etapie są pańskie przygotowania przed tą elektryzującą całą Polskę walką?

Zenon Bylica
Przygotowania przebiegają zgodnie z planem, jaki wyznaczyliśmy sobie razem z trenerem Woodworthem. Właśnie zakończyliśmy obóz w Zakopanem, gdzie pracowałem głównie nad siłą i kondycją. Teraz zaczynam przygotowanie szybkościowe, sparingi i dalsze doskonalenie techniki. Tak, że na razie wszystko idzie zgodnie z naszymi oczekiwaniami i, odpukać, mam nadzieję, iż nie przypląta się żadna kontuzja.

Redaktor
Właśnie – doskonałe taktyczne rozpoznanie przeciwnika wydaje się być kluczem do sukcesu w tej walce. Czy udało się panu znaleźć takich sparingpartnerów, którzy prezentują styl zbliżony do stylu Zajcewa?

Zenon Bylica
Tutaj jestem całkowicie spokojny. Moi sparingpartnerzy to absolutnie światowa czołówka, fizycznie i stylem walki przypominająca warunki Witalija. Myślę, że pod tym względem będę dobrze przygotowany do tego pojedynku.

Redaktor
Specjaliści zwracają uwagę na dość dużą różnicę wzrostu i zasięgu ramion pomiędzy panem, a Zajcewem. Jak zamierza pan zniwelować tę przewagę Rosjanina?

Zenon Bylica
Tajemnicy wielkiej nie ma – jeżeli chodzi o sposób walki z tego typu przeciwnikiem, to jest to taktyka sprawdzona od lat. Myślę, że moim atutem będą szybkość i półdystans. Będę starał się jak najczęściej i jak najszybciej wchodzić swoimi lekkimi figurami w jego strefę obronną, tylko wtedy będę mógł niwelować siłę rażenia jego ciężkich figur dalekiego zasięgu.

Redaktor
Witalij jest znany z doskonałego opanowania gry na dystans lewą wieżą.

Zenon Bylica
Tak, jego gra wieżą jest bliska perfekcji. Ale, tak jak mówiłem, szybkość i półdystans będą moimi atutami. Wiemy, że Zajcew walczy z odwrotnej pozycji i gra bardzo ostre gambity. Przez to, inaczej niż u innych zawodników, za bardzo odsłania swoje prawe skrzydło. Silny i ciągły atak na prawy bok szachownicy powinien być dla niego bardzo uciążliwy.

Redaktor
Między wami będzie także blisko 20 kg różnicy wagi na korzyść Rosjanina.

Zenon Bylica
Nie obawiam się tego. Pokazałem już nie raz, że potrafię walczyć z dużo cięższymi przeciwnikami. Myślę, że jeżeli walka się przeciągnie tak powyżej czterech godzin, to powinienem lepiej wytrzymać ten pojedynek kondycyjnie.

Redaktor
Jeżeli już mówimy o długości walki -€“ Zajcew znany jest tego, że większość pojedynków kończy przed czasem. Na 40 ostatnio rozegranych walk, aż 31 zakończyło się matem lub przez poddanie przeciwnika. Pan, z kolei, wygrywa raczej na czas. Siła uderzenia Zajcewa wydaje się być zdecydowanie większa.

Zenon Bylica
Panie redaktorze -€“ to są szachy. Tutaj można wygrać przez mata, poddanie przeciwnika lub na czas. Ostatnio sporo pracowałem nad siłą, ale nie boję się również grac na czas. Ważne jest zwycięstwo.

Redaktor
Eksperci zgodnie podkreślają, że jest pan w tej chwili zawodnikiem najlepiej technicznie wykonującym roszadę. Czy tutaj również nie należy upatrywać pańskiej przewagi?

Zenon Bylica
Cieszę się, że są takie opinie, bo przyznam, że ostatnio bardzo dużo trenowałem nad poprawieniem techniki tego ruchu. Czy to da wyraźną przewagę, to się okaże w walce (śmiech). W każdym razie, na pewno będę starał się zaskoczyć Witalija tym posunięciem, i on pewnie też zdaje sobie z tego sprawę.

Redaktor
Ważnym aspektem jest odpowiednie dopasowanie figur i pionków do ręki. Czy doszliście już do porozumienia z obozem Zajcewa z jakiej firmy będzie zestaw szachowy, którym będziecie walczyć?

Zenon Bylica
Nie jest tajemnicą, że ja lubię walczyć Everlastami, a Witalij preferuje Adidasa. Rozmowy jeszcze trwają, jak nie dojdziemy do porozumienia, to prawdopodobnie w drodze kompromisu zagramy stauntonami polskiej firmy €”Węgiel”€.

Redaktor
Panie Zenonie, pozostaje życzyć zwycięstwa i zdobycia dla Polski pierwszego tytułu mistrza świata w szachach.

Zenon Bylica
Nie dziękuję, by nie zapeszać (śmiech). Wiem, że walka będzie ciężka, ale tak jak obiecałem polskim kibicom, że zdobędę ten tytuł, tak słowa dotrzymam. Bądźcie ze mną 10 września!

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Teksty, Wywiady. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Polski mistrz świata

Dodaj komentarz